DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Jak jsem začínala

 

Moje začátky ...

S chovem koz jsem začala v roce 2003 - tehdy jsem si k 23. narozeninám pořídila 2 hnědá kůzlata (Elišku I. a Zuzanu I.) a starší bílou kozu Belinu. Právě Belina byla mojím velikým miláčkem, bohužel se zvyšujícím se počtem buráčků jsem byla manželem donucena ji prodat.

První jedinec burského plemene přibyl díky taťkovi v srpnu 2003 jako dárek k svátku - 1,5letý kozel Matěj, 87,5%, linie Boris. Z mizerného zvířete, které na roce a půl vážilo 34 kg, vyrostl nádherný 90kilový kozel. Zpočátku jsem ho chodila pást na vodítku, protože ničil oplocení, ale později se z něho vyklubal pořádný hajzlík, který při každé příležitosti s radostí trkal, zůstával nakonec jen ve svém kotci, který také rád demoloval. Na aukci v Jablonném získal třídu Eb a v dubnu 2006 byl prodán na užitkové stádo do Postřelné k paní Vojtěchové. Nyní je u paní Lustigové. 

V říjnu 2003 jsem si konečně na splátky pořídila první burskou kozičku Zuzanku. Z ní mi vyrostla "krásná" koza, která se stala zakladatelkou mého burského stádečka.

No a pak už jsme se jen rozšiřovali - hnědé kozy postupně odcházely k novým majitelům a burské přicházely...

Tohle jsou má první čistokrevná kůzlata Eliška a Bandito - narodila se loni v květnu, obě dostala ER, kozička zůstává v chovu a kozlík odešel do Pěnčína k manželům Pulíčkovým.

Tohle je Bandito, když mu byl 1 rok.

Mein Anfang...

Mit der Ziegenzucht habe ich 2003 begonnen - damals habe ich mir zum 23. Geburtstag 2 braune Kitzen (Eliška I. und Zuzana I.) und eine ältere weisse Ziege Belina gekauft.

Die erste Burenziege kam im August - 1,5 Jahre alter Bock Matěj, mit 87,5% Burenanteil, Linie Boris. Aus dem miserablen Tier, das mit 1,5 Jahre nur 34 kg wog, ist ein prächtiger 90 kg wiegender Bock aufgewachsen, aber auch ein sehr böser, obwohl ich mit ihm anfangs wie mit einem Hund spazieren ginge. Auf der Auktion in Jablonné hat er dann die Klasse Ea gekriegt. Im April letztes Jahres habe ich ihn verkauft, denn er hat seine Bucht schon total demoliert und ich einen neuen hochprozentigen Bock brauche. 

im Oktober 2003 habe ich endlich meine erste Burenziege (zwar gegen Abzahlungen aber doch)  gekauft - Zuzana. Aus der ist eine wunderschöne Ziege ausgewachsen, die die Gründerin meiner Burenherde geworden ist.

Na und dann habe ich meine Zucht nur verbreitet - die braunen Ziegen haben uns schrittweise verlassen und die Burenziegen kamen ...

Auf dem Bild sind meine alle ersten Kitzen - beide haben Elite Rekord gewonnen - der Bock wurde verkauft und die Ziege Eliška ist bei mir geblieben. Auf dem zweiten Bild ist Bandito (der Bock) mit cca 1 Jahr.

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek